Dünya genelinde salgın haline dönüşen koronavirüs eğitimi de derinden sarstı. Çok sayıda ülke okulları eğitime kapattı. Bu ülkelerden biri de Türkiye oldu. Milli Eğitim bakanlığının okulları kapatmasının ardından öğretmenler öğrencilere ulaşmak için çeşitli alternatif arayışlarına girdiler. WatsApp, Skype gibi programlar kullanılırken bunların zaman zaman yetersiz olduğu durumlarda başka arayışlar oluştu.
Öğretmenler canlı ders için zoom programını kullanmaya başlayınca çeşitli uyarılar da peş peşe geldi. Gerek güvenlik açığı gerekse kullanıcılardan habersiz ücret kesilmesi gibi iddialar zoom tarafından yalanlanmıştı. Ancak bu defa Zoom kullananlar için farklı bir sorun ortaya çıktı. İşte haberin detayları:
Koronavirüs salgını nedeniyle popüler hale gelen Zoom, bazı bölgelerde ücretsiz kullanıcı kaydı almayı durdurdu.
9 yıl önce kurulan ve Aralık 2019'da 10 milyon kullanıcıya hizmet veren Zoom, koronavirüs salgını nedeniyle kısa sürede 300 milyon kullanıcı rakamına ulaştı.
Son dönemde hayli popüler hale gelen uygulama özellikle bireysel kullanıcıları yakından ilgilendiren kararı ile gündeme geldi.
NDTV'de yer alan habere göre; Zoom, Çin'de bundan sonra yalnızca kurumsal kullanıcılara hizmet verme kararı aldı. Böylece firma, ülkede bireylerin ücretsiz hesap açmasını durdurmuş oldu.
Zoom'un bu kararını Çin dışındaki ülkelerde de uygulayıp uygulamayacağına dair henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.