Milli Eğitim bakanı Yusuf Tekinöğretmenlerle buluştuğu Öğretmenler Odası Buluşmaları'nda, öğretmtenlere yönelik yapılması planlanan konuları gündeme getiriyor. Öğremtenlerin teklif öneri ve taleplerini dinleyen bakan Tekin, öğretmenlere planlarını, önerilere ilişkin görüşlerini aktarıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Bakan Yusuf Tekin'in müsteşarlığı döneminde öğretmenler için rotasyon gündeme gelmişti. Bu uygulamaya öğretmenler o kadar sert tepki göstermişti ki, adeta Milli Eğitim Bakanlığında kıyamet kopmuştu. Öğretmenlerin tepkisinin ardından uygulamadan vazgeçilmiş ve öğretmene rotasyon uygulaması rafa kaldırılmıştı.

Ancak gerek sosyal medyaya gerekse haberlere yansıyan iddialara göre, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerle yaptığı buluşmalarda bu konuyu yeniden gündeme getirmiş. Daha önce bu projeyi hayata geçirememesini ise 10 bin öğretmenin kıyameti koparmasına bağlamış. Anlaşıldığı kadarıyla, Bakan Yusuf Tekin geçtiğimiz yıllarda geri adım attığı bu projeyi yeniden uygulamaya niyetli. Bu konuda öğretmenlere şu sözleri söylediği iddia ediliyor:

'2015 yılında Öğretmenlere rotasyon getirdik. 12-14-16-18 yıl aynı okulda görev yapanlar için.)

1 milyon öğretmenden 10 binini etkiliyordu. 10 bin öğretmen öyle bir tepki verdi ki kıyamet koptu sanki… 

990 bin öğretmenin lehine olacak bir şeyi geri çekmek zorunda kaldık. '

Bu iddialar çok ciddi olacak ki, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan da konuyu gündeme getirdi ve Bakan Tekin'i sert bir dille uyardı. Geylan açıklamasında şunları söyledi:

MEB FANTEZİYE TEVESSÜL ETMEMELİDİR!

Bugünlerde yine “ÖĞRETMENE ROTASYON” söylemleri haber sitelerinde tartıştırılır oldu!

Sanki, eğitim kamuoyunun tepkisinin ölçülmesi ve alıştırılması hedefleniyor.

Rotasyon konusu, yıllar önce gündeme getirilmiş ve dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından da “Amaca hizmet etmeyeceği” itirafıyla uygulamaya konulmamıştı.


Aklın yolu da buydu zaten..

O zaman da söylemiştik yine aynı iddiadayız:

Eylül’de okullarda öğrenciler ve öğretmenler için yeni uygulama başlıyor Eylül’de okullarda öğrenciler ve öğretmenler için yeni uygulama başlıyor

Rotasyonun temel gerekçesi  “Makam ve işletme körlüğü” oluşmasıdır.

Ancak öğretmenlerimizin her yıl farklı öğrenci/veli kitlesiyle muhatap olmalarından dolayı böyle bir durum asla sözkonusu değildir.
 

Hal böyleyken, öğretmenlere rotasyon uygulanması yeni bir huzursuzluk yaratacak bir fanteziden öteye gitmeyecektir!

Bu itibarla  @tcmeb  ’den beklentimiz, öğretmenlerimizi huzursuz edecek gereksiz tartışmalara meydan vermeden, başta ekonomik sorunlarını çözmek olmak üzere, meslektaşlarımızın motivasyonunu artıracak ve çalışma huzurunu tesis edecek tedbirlere yoğunlaşmasıdır.

Talip Geylan/ TES Genel Başkanı

Gerek iddialar, gereksen Talip Geylan'ın bu iddialar hakkında açıklama yapması durumun ciddiyetini ortaya koyuyor ve öğretmenlere rotasyon uygulamasının yeniden uygulanabileceği yönünde ciddi sinyaller veriyor. Eğer yanidan rotasyon uygulaması getirilirse öğretmenlerin bir kez daha kıyameti koparacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: https://www.ogretmenlersitesi.com/bakan-tekinden-ogretmenlerde-yeniden-kiyameti-koparacak-aciklama-iddiasi