Öğretmenlere Müjdeli Haber! ÖMK'da Önemli Düzenlemeler Yolda Öğretmenlere Müjdeli Haber! ÖMK'da Önemli Düzenlemeler Yolda

Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen atamaları ve mülakatlarla ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor. İşte tekinin açıklamaları:

Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen atamaları ve mülakatlarla ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor. İşte tekinin açıklamaları:

Eğitim politikaları ilgili  alanına yeterince vakıf olmak bakımından bu konudaki süreci takip etmeyen kişiler bizim politikalarımızı bakanlığın programını hayata geçirilmesi konusunda yetkin olmayabilir. buradan hareketle mülakat mekanizması getirilmişti. 


Mülakatta ne yapacaksınız ne soracaksınız ya da mevcut mülakatta ne farkı var

bir kere şunu bilmesi lazım. mevcut düzenekte öğretmenler KPSS sonrasında mülakat notuna göre atanıyorlar. mevcut durumumuz bu. biz ise şöyle bir mekanizma geliştirmek istiyoruz KPSS'nin %50'si ile mülakatın %50'si geçerli olsun.
 

Oturduğum yerden kul hakkı yemem.  hiç tanımadığım bir insanın lehine bir tasarrufta bulunmak için bununla ilgili olarak kul hakkı yemeyi düşünecek bir insan değilim. herhangi bir adaletsizlik herhangi bir ideolojik kayırmaya müsade etmeden yapacağımız için komisyon üyeleri kendisinin karşısına çıkacak aday listesi ile ilgili olarak herhangi bir bilgisi olmayacak. aday komisyonda hangi komisyonda mülakata gireceğine dair bilgisi olmayacak. bu sınav öncesinde alacağımız tedbirler sınav esnasındaki 45 dakikalık zaman diliminde öğretmen arkadaşımız kendisini tanıtacak ve öğretmenlik marifetini sergileyecek, öğretmenlik marifetini sergileyecek.

 Sonra bir de şöyle bir şey yapıyoruz bir sınav kağıdına ben şöyle şöyle şunları anlattım diye hukuki bir proses söz konusu olursa bunu yargıya taşıdığımızda aday kendi cevaplarını kendi elyazısı ile imzaladığı bir metin de bize teslim edecek. ayrıca kamera kaydı da var dolayısıyla burada o kadar çok aklınıza gelir ha ben şunu da söyleyeyim aklınıza gelebilecek bizim düşünemediğimiz başka bir tedbir düşünen varsa onu da paylaşın onu da hayata geçirelim.

Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atama sayısı ile ilgili soruya ise olabildiğince fazla öğretmen ataması yapmak istediklerini ancak bunun maliye bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde, bakanlığı ayrılan kadrolar dahilinde yapılabileceğini söyledi.

milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atama sayısı ile ilgili soruya ise olabildiğince fazla öğretmen ataması yapmak istediklerini ancak bunun maliye bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde, bakanla ayrılan kadrolar dahilinde yapılabileceğini söyledi.

Çeşitli branşların daha fazla öğretmen atama talepleri ile ilgili olarak ise bakanlığın ihtiyaçları doğrultusunda en doğru kararın verileceğini söyledi. 

NOT: haber ses kaydı şeklinde alındığından dolayı imla hataları ve metinde bazı kopukluklar olmuştur.