2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL 2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL

Milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği 2023 Temmuz ayı asgari ücret miktarı belli oldu. Buna göre yeni asgari ücret 11.400 TL'nin biraz üzerinde olacak.
Asgari ücrete yapılan zam Ocak ayından bu yana %108 buldu. Özellikle son yıllarda asgari ücrete yapılan zamlar memur maaşlarına yapılan zamlara oranla çok yüksek seyrediyor. Bu durum memurları da yüksek bir zam beklentisi içerisine soktu.

Birkaç yıl öncesinde memur maaşları asgari ücretin 2,5-3 katı iken şu an itibari ile asgari ücretle en düşük memur maaşı birbirine eşitlenmiş durumda. Tabi memur maaşı temmuz ayında zamlanacak ancak bu zammı ne kadar olacağı tam olarak belli değil. 22.000 TL olması durumunda en düşük memur maaşı asgari ücret oranı iki katın altında olacak.

Memurlar ise asgari ücret karşısında maaşlarının geçtiğimiz yıllara göre eridiğine inanıyor ve hükümetin memur maaşlarına da yüksek zamlar yapmasını, alım gücünü artırılmasını bekliyor.

Temmuz ayında en düşük memur maaşı 22.000 TL olacak bununla birlikte diğer memurların mühendislerin öğretmenlerin polislerin doktorların profesörlerin avukatların ve izlerin ne kadar maaş alacağı, en düşük memur maaşına yapılacak olan zaman aynı oranda bu meslek gruplarına da yansıtıp yansıtmaca ise merak konusu.

Memurlar asgari ücret ve enflasyon karşısında eriyen maaşlarının o temmuz ayında tatmin edici bir zamla artırılmasını bekliyor. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan memurların şu şartlarda maaşı kira ödemeye dahi yetmiyor. Asgari ücrete yapılan zamın ardından gıda maddelerinden kira fiyatlarına kadar yeni artışların yaşanması beklenirken, memurların bu mağduriyetinin de dikkate alınması talep ediliyor.