AES'den öğretmenlere güzel haber: Ek ders ücreti alabilirler

Anadolu Eğitim Sendikası, öğretmenlerin sosyal etkinlikler çerçevesinde alabileceği ek ders ücretlerine ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada sosyal kulüp çalışmaları kapsamında bilişim teknolojileri rehber öğretmenlerinin bazı okullarda mağdur edildiği ve bu haktan yararlandırılmadığına vurgu yapılarak BRT öğretmenlerine de bu kapsamda ek ders ücreti ödenmelidir denildi

AES'den öğretmenlere güzel haber: Ek ders ücreti alabilirler
05 Aralık 2018 - 14:59 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 15:05
Anadolu Eğitim Sendikası, öğretmenlerin sosyal etkinlikler çerçevesinde alabileceği ek ders ücretlerine ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada sosyal kulüp çalışmaları kapsamında bilişim teknolojileri rehber öğretmenlerinin bazı okullarda mağdur edildiği ve bu haktan yararlandırılmadığına vurgu yapılarak BRT öğretmenlerine de bu kapsamda ek ders ücreti ödenmelidir denildi.

Sendikamıza ulaşan şikayetlerden anlaşıldığı üzere; bazı okullarda bilişim teknolojileri rehber öğretmenlerine sosyal kulüp çalışması verilmediği bundan  dolayı 2 saatlik ek dersten faydalandırılmadıkları anlaşılmıştır.
Ancak durumun bu şekilde olmadığı konunun yanlış yorumlandığını belirtelim. Çünkü 08 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ 5. maddesi 3. fıkrasında "Sosyal etkinlik çalışmaları, öncelikle ders saatleri dışında uygulanır. Bu çalışmalar zorunlu hâllerde ders saatleri içinde de uygulanabilir." Yazmaktadır. BTR görevi ders saatleri içindedir. Dolayısıyla ders saatleri dışında egzersiz, kurs faaliyetleri yapılabilmektedir. Ücreti de ödenmektedir. Nöbet ücreti veya sınıf öğretmenliğinden kaynaklanan ek derslerini almaktadırlar.
 
Sosyal etkinlik düzenleyen ve kulüp çalışmasında görev alan BTR öğretmeninin de 2 saatlik ek dersten faydalanmasında yönetmelik gereği herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Konu hakkında milli eğitim müdürlüklerinin bilgilendirilerek konunun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum