6 toplu sözleşme hükümleri temmuz ayında sona eriyor. Kamu çalışanları adına yetkili sendika ile hükumet yetkilileri, 7. toplu sözleşme görüşmeleri için yeniden masaya oturacak ve pazarlıklar yapılacak. Toplu sözleşme görüşmelerinde memurların özlük hakları, maddi konular, maaş zammı gibi konuların yanında gündeme gelecek önemli konulardan biri de sendika tazminatı olacak. Sendika üyelerine ödenen sendika tazminatının artırılması sıkı parazlık yapılacak konular arasında olacak.

2020 yılında yapılan 6. toplu sözleşme görüşmelerinde ilk etapta imzalanan, ve sendikaların önemkli bir kısmının tepki gösterdiği % 2 baraj sınırı üzerindeki sendikaya üye olan üyelere 3 ayda bir ödenen toplu sözleşme tazminatı konusunda yeni ve çok önemli gelişme yaşandı.

Mevcut toplu sözleşme hükümlerine göre şuan için öğretmenlere 918 lira olarak ödenen, 2023 Temmuz ayında 1377 TL olarak ödenmesi beklenen sendikatazminatı ücretinin yeni görüşmeler sonucunda imzalanacak olan 7. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde daha da arttırılması bekleniyor.

2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL 2024 Temmuz zamlı memur maaşları mesleklere göre kaç TL

Konuya ilişkin olarak medyaya yansıyan dakika kulis bilgisine göre 7. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde masadaki önemli konulardan biri de sendika tazminatı ücreti olacak.

Sendika üyelerine 3 ayda bir ödenecek olan sendika tazminatı ücretinin ne kadar olacağı ise dönemin enflasyon koşulları dikkate alınarak bir rakam belirlenmesi sonucunda netleşecek. Ancak ücrette ciddi artış yapılması kulis bilgileri arasında.