İzmir merkez 50 ilde Fetullah Terör Örgütü' Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanmasına yönelik gerçekleşen operasyonda, 295'i muvazzaf 304 kişi, GATA'da yapılanmasına yönelik soruşturmada 37 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. 

Bursa Kuzey Marmara'da trafik kazası 4 ölü 6 yaralı Bursa Kuzey Marmara'da trafik kazası 4 ölü 6 yaralı
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün TSK içerisindeki yapılanmasına yönelik yaptığı soruşturma kapsamında, ankesörlü ve büfe telefonlarından örgütün "mahrem imamları" terör örgütü yöneticileriyle görüştükleri ileri sürülen 295'i muvazzaf 304 şüpheliyi yakalamak için polis ve jandarma ekiplerin tarafından çalışma başlatıldı. 

Şüpheliler 193'ü Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 111'i Hava Kuvvetleri Komutanlığında görev yaptığı öğrenildi.

Şüpheliler arasında 5 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 10 yüzbaşı, 53 üsteğmen, 5 teğmen, 221 astsubay, 7 uzman çavuş rütbesinde asker şahıs, 1 Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olup asker şahıslardan sorumlu sözde mahrem imam, yönetici olduğu tespit edilen sivil memur olduğu belirtildi. 

Ayrıca, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ile Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarıyla veri paylaşımına dayalı müşterek yapılan çalışma neticesinde idari olarak FETÖ ile iltisakları tespit edilen aralarında albay, yarbay ve binbaşı olmak üzere üst rütbede subayların da olduğu 704’u muvazzaf 868 personel hakkında idari yönden gereğinin takdir ve ifası için delilleri içeren verilerin alakalı kuvvet komutanlıklarına gönderildiği belirtildi. 

Gerçekleşen Operasyon kapsamında FETÖ'nün sözde TSK yapılanmasına yönelik bugüne kadar yapılan hedef sayısı ve nitelik açısından en geniş çaplı operasyon konumunda olduğu söylendi.

Doktorlara yönelik operasyon

FETÖ'nün GATA'da yapılanmasına yönelik soruşturmada 14'ü aktif 31 doktor, 6 mahrem imam olmak üzere toplam 37 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.