Doğrudan 7 milyon çalışanı, dolaylı olarak 20 milyon kişiyi yakından ilgilendiren asgari ücrette sona doğru gelindi. 

Memur maaşlarına seçim öncesi yüzde 25 ek zam mı geliyor Memur maaşlarına seçim öncesi yüzde 25 ek zam mı geliyor
Yeni ücretle asgari geçim indirimi, GSS primi ve tazminatlar değişecek. 2021 asgari ücret belli olacağı kritik görüşme bugün gerçekleşiyor. 

TÜİK'in bir işçinin asgari geçim tutarını paylaşmasından sonra tarafların ilk rakamları dile getirmesi bekleniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılı asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını bugün Türk-İş ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Bu hafta sonuna kadar yapılacak son toplantı ile milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklemiş olduğu asgari ücret tutarı netleştirilecek.

Yeni asgari ücretle birlikte çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi, cezalar tekrardan belirlenecek.

Yirmi milyon işçi, memurun asgari geçim indirimi artarken, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi, ihbar-kıdem tazminatı, askerlik, doğum borçlanması tutarı da değişecek. 

Bu yıl bekar bir işçi için 220.73 lira olan asgari geçim indirimi yüzde 12 artış durumunda 247.21 lira, yüzde 15 artışta da 253.83 lira, yüzde 20 artarsa 264.87 lira olacak.

KRİTİK TOPLANTI BUGÜN

Kovid-19 tedbirleri kapsamında çevrimiçi gerçekleşecek toplantıda, bugün işçi kesimini temsil eden Türk-İş heyeti sunum yapacak. 

Türkiye İstatistik Kurumu temsilcileri zam pazarlığında dikkate alınan bir işçinin asgari geçim tutarını paylaşacak. 

TÜİK'in bir işçinin asgari geçim tutarını paylaşmasından sonra tarafların ilk rakamları dile getirmesi bekleniyor.

ENFLASYON BELİRLEYİCİ

Asgari ücrette ne kadar artış yapılacağına dair senaryolara göre, Orta Vadeli Program'da yüzde 8'lik enflasyon tahminine göre artış yapılırsa asgari ücret 3 bin 178 lira, net asgari ücret 2 bin 510 lira olacak. 

Merkez Bankası'nın yüzde 9.4 enflasyon tahminine göre artışa gidilirse brüt asgari ücret 3 bin 220 lira, net asgari ücret 2 bin 542 lira olacak. 

Asgari ücret yüzde 12 oranda artarsa net asgari ücret 2 bin 603 lira, yüzde 15 artarsa 2 bin 673 lira, yüzde 17 artarsa 2 bin 720 lira, yüzde 20 artarsa 2 bin 790 lira olacak.

ONLARCA KALEMİ ETKİLİYOR

Yeni asgari ücret asgari geçim indirimi, genel sağlık sigortası primi, ihbar-kıdem tazminatı, askerlik, doğum borçlanması tutarlarını da değiştiriyor. 

1 Ocak 2021 yılı itibarıyla en düşük aylık ihbar ve kıdem tazminatı, emzirme yardımı da yükselecek.

Genel Sağlık Sigortası primi, evde bakım, 65 yaş aylığında çeşitli avantajlar sağlayacak.

APARTMAN GÖREVLİLERİNİN FARKLI

Asgari ücret 2021, yılı bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. 

Apartman görevlileri için normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a giderken basın mensuplarının sorularını cevaplandırmış ve asgari ücret 2021 yılı görüşmelerine dair görüşlerini sunmuştu.

Görüşmelerin devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu görüşmelerden sonra durum bizim önümüze gelecek ondan sonra adımları birlikte atacağız, temennimiz odur ki isabetli bir karar çıkar ve yola devam ederiz."