Milyonlarca öğrenci 19 Ocak 2024 tarihinde karne alarak 15 tatil sürecine girecek. Geçtiğimiz günlerde şubat tatilinin uzatılıp uzatılmacağı konuşuluyor ve çeşitli iddialar ortaya atılıyordu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şubat tatilinin uzatılmayacağı vurgulanmıştır. Ancak MEB'in aldığı yeni karar adeta dolaylı yoldan şubat tatilini uzatmış oldu.çünkü öğrenciler bir hafta boyunca ders yapmayacak. Yani bakanlık öğrencilere tatil tadında bir hafta yaşatmayı amaçlıyor.

MEB’den öğretmenlere istediği ilde veya memlekette haziran semineri yapma kararı MEB’den öğretmenlere istediği ilde veya memlekette haziran semineri yapma kararı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı yeni kararla birlikte pazartesi gününden itibaren karne gününe kadar ders yapılmayacak ve bakanlık tarafından yapılan faaliyetler okulda gerçekleştirilecek. Böylece öğrencilerin ders yükü ortadan kaldırılacak ve öğrencilerin okullarda eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanacak. Bu kararla birlikte adeta öğrencilerin şubat tatili dolaylı yoldan bir hafta daha uzatılmış oldu. Peki öğrenciler son haftada hangi faaliyetler yapacaklar. İşte bakanlık tarafından yapılan açıklama ve detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, okullara gönderdiği son dakika yazısı ile, 1. dönemin son haftasında öğrencilere ders yaptırılmaması ve bakanlık tarafından gönderilen plan dahilinde faaliyetlerin yapılması talimatı verdi. Bakanlık tarafından yayımlanan yazının ve faaliyetlerin detayları şöyle:

Millî Eğitim Bakanlığınca bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinden önceki son haftada öğrencilerin keyifli ve öğretici bir hafta geçirmeleri; sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesi için "dönem sonu faaliyet haftası" düzenlenecek.  
Karne öncesi 15-18 Ocak'ta 4 gün sürecek "dönem sonu faaliyet haftası"nda, okullarda öğretmenler ile öğrencilerden oluşan heyetin organize edeceği etkinlikler planlanacak.
 
İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci, 19 Ocak'ta 2023-2024 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatilini yapmak üzere karne alacak.