Ocak ayı memurlar için zam ayı. Yapılan toplu sözleşmeler gereği yılda iki kere memur maaşlarına zam yapılıyor. Bunlardan ilki ocak ayında, ikincisi ise temmuz ayında yapılıyor. Ancak bazı memurların maaş zamları toplu sözleşme görüşmelerinin dışında da gerçekleşebiliyor. Bu kapsamda çok sayıda memura il bazında denge tazminatı adı altında ek zam yapıldı. Yapılan bu zamlar 7200 TL'yi buldu.
10 ilde görev yapan bazı memurlar için maaşlara ek zam kararı alındı. Bu zamlar denge tazminatına yansıtıldı. İşte Ekz kararı alınan o iller ve ilgili memurların çalıştığı kurumlar:

Sadece memurlar için Sosyal Denge Sözleşmelerinin imzalandığı 10 il şöyle...

1- Gümüşhane İl Özel İdaresinde  memurların Sosyal Denge Sözleşmesi imzalandı ve memurların Sosyal Denge Tazminatı %30 artırılarak yüzde 120 yapıldı. Bu artış sonrasında memurlara ödenecek aylık Sosyal Denge Tazminatı tutarı 7200 Tl oldu.

2- 2024 yılının ilk 3 aylık dönemini kapsayacak şekilde, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli olan memurlarının sosyal denge tazminatlarında yüzde %120 oranında artış yapıldı. Memurların yüzünü güldüren artış, yetkili sendika KESK'e bağlı Tüm-Bel-Sen Mersin Şubesi ile imza altına alındı.

3- Karaman İl Özel İdaresi bünyesinde  memurların ekonomik durumunu iyileştirmek amacıyla Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) ile sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalandı.

4- Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan 1200 memur için, MEMUR-SEN’e bağlı BEM-BİR-SEN ile 'Sosyal Denge Tazminatı' sözleşmesi imzalandı

Sandık kurulu başkanı ve memur üyeye ödenecek ücret yevmiye sayısı YSK tarafından açıklandı Sandık kurulu başkanı ve memur üyeye ödenecek ücret yevmiye sayısı YSK tarafından açıklandı

5- Tekirdağ iline bağlı Çorlu Belediyesi ve Tüm Yerel-Sen arasında 1 Ocak ile 31 Mart 2024 tarihlerini kapsayacak şekilde, memurların Sosyal Denge Sözleşmesi tavan ücret üzerinden imzalandı ve artış oranı yüzde 120 oldu.

6- Denizli Belediyesi ile BEM-BİR SEN arasında, memur maaşlarına ek katkı sağlayan Sosyal Denge Sözleşmesi imzalandı.

7- Hakkari Belediye Başkanlığı ile Bem-Bir-Sen arasında memurlara yönelik Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi imzalandı ve memurların tazminatlarında en üst limit olan yüzde %120 oranında artış sağlandı.

8- Afyonkarahisar iline bağlı Emirdağ Belediyesi ile Bem-Bir-Sen arasında Sosyal Denge Tazminatı imzalandı ve memurlara zam yapıldı.

9- Kütahya Belediyesinde görev yapan 422 memuru kapsayan Sosyal Denge Sözleşmesi, yetkili sendika Türk Yerel Hizmet ile en üst limitten imzalanarak memur maaşlarında artış yoluna gidildi.

10- Kütahya iline bağlı Simav Belediyesinde, memurların Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi imzalandı ve tazminat oranları artırıldı.