İstanbul MEM'den okul öncesine ücretsiz yemek açıklaması İstanbul MEM'den okul öncesine ücretsiz yemek açıklaması
Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Ali Deniz “daha önce yüz yüze eğitime başlatılan anaokulları ile ilgili açıklamalarda bulunmuş ve söz konusu durumun Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile çeliştiğini ifade etmiştik. Gerçekleştirilmekte olan uygulamanın düzeltilmesine dair beklentilerimizi dile getirmiştik. Ancak bu konuda henüz atılmış bir adım yok. Bu toplantıda okul öncesi eğitim çalışanlarının ve öğretmenlerimizin yüz yüze eğitime geçilmesinin çalışan anne babalara müjde olarak verilmesine dair ifadelerden incindiğini gördük” dedi.
 “ Yüz yüze eğitime başlatılan kamuya ait okul öncesi kurumlarının hiçbirisi tam gün eğitime tabi değil. Bütün bu kurumlar tabi oldukları mevzuat gereği ikili eğitim yapmak zorundadır. Hal böyle olunca 3 saatlik bir eğitim süresinin çalışan anne-babaların sorunlarını çözmediğini anlamış olduk” şeklinde konuşan Ali Deniz, “ böylece ne yazık ki çalışan ebeveynlerin çocukları uzak eğitim imkânından da yoksun kalmıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitimin başlaması ile birçok sınıfta 2-3 öğrencinin, bazı anaokullarında toplam öğrenci sayısının neredeyse eğitim çalışanı sayısı kadar olduğu ve ekseriyetinin aile profilinin çalışmayan ebeveyn olduğu, Sağlık Çalışanlarının çocuklarının ise neredeyse yok denecek kadar az sayıda olduğu görüldü” şeklinde konuştu.
“ Bu sorunun çözümünde atılacak en iyi adım özel kreş ve tam gün eğitim yapan özel anaokullarını açık tutmaktır. Hatta bu hususta teşvik mekanizmasını canlandırmaktır” ifadelerini kullanan Deniz, “ eğitim çalışanlarının bir bütün olarak ve eğitim sorunlarının kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerekir. Hepsi birer kamu çalışanı olan okul öncesi yönetici, öğretmen ve çalışanlarının diğer kamu çalışanlarından maruz kaldıkları veya kalacakları riskler bakımından ayrı tutulması “ acaba okul öncesi çalışanlarını, öğrencilerini ve velilerini virüs bulaşması riskinden uzak tutan mucize nedir” sorusuna akıllara getiriyor. Eğitim Bir Sen olarak yanlış uygulamanın sonlandırılarak pandemi ile mücadelede olumlu sonuçlar almaya başladığımız bu sürece katkı sunulmasını bekliyoruz” dedi.


Eğitim Bir Sen olarak gerekli şartlar oluştuğunda bir an önce yüz yüze eğitime başlanması temennilerini sık sık ifade ettiklerini söyleyen Deniz “ yüz yüze yapılması planlanan sınavların pandeminin getirdiği riskler dolayısıyla ertelendiği bir süreçte okul öncesi eğitim kurumlarının açık tutuluyor olması yerinde bir karar olmamıştır. Eğer bu hususta bir risk söz konusu değilse okuma yazmaya yeni geçecek 1. Sınıf öğrencileri ile eğitim öğretim yılı sonunda sınava girecek olan 8 ve 12. Sınıf öğrencileri için de yüz yüze eğitimin başlatılması uygun bir karar olacaktır” şeklinde konuştu.